World Junior Chess Championship
Schack i Skandinavien

World Junior Chess Championship

JUNIORVMWorld Junior Chess Championship är ett årligt världsmästerskap för juniorer, det vill säga schackspelare som inte har fyllt 20 år den 1 januari det år turneringen äger rum. World Junior Chess Championship (WJCC) arrangeras av Fédération Internationale des Échecs (FIDE) och varje medlemsfederation får skicka en deltagare till turneringen, med undantag för världnationen som får ha med två spelare i turneringen. Vissa spelare seedas till turneringen baserat på deras Elo rating och höga placeringar i tidigare mästerskap.

Den drivande kraften bakom tillkomsten av World Junior Chess Championship var William Ritson-Morry, som arrangerade premiärevenemanget i England år 1951. Därefter hölls World Junior Chess Championship vartannat år, till och med år 1973 då man övergick till att hålla ett nytt mästerskap varje år istället.

World Junior Chess Championship 1951 använde sig av de schweiziska turneringsformatet och bestod av elva rundor. Från och med 1953 delades deltagarna in i sektioner istället, och preliminära sektionella turneringar genomfördes för att etablera graderade finalsektioner (Final A, Final B, och så vidare). År 1975 gick man tillbaka till det schweiziska turneringsformatet, och det har man hållit sig till sedan dess.

Ursprungligen fick vinnaren av World Junior Chess Championship en International Master-titel om spelaren inte redan hade en sådan titel (eller högre). Numera får vinnaren istället en Grandmaster-titel (stormästartitel), medan tvåan och trean får en International Master-titel.

Vinnarna av World U-20 Championship1951 – 2014

År

Spelplats

Vinnare

1951 Coventry & Birmingham Borislav Ivkov från Jugoslavien
1953 Köpenhamn Oscar Panno från Argentina
1955 Antwerpen Boris Spassky från Sovjetunionen
1957 Toronto William Lombardy från USA
1959 Münchenstein Carlos Bielicki från Argentina
1961 The Hague Bruno Parmafrån Jugoslavien
1963 Vrnjačka Banja Florin Gheorghiu från Rumänien
1965 Barcelona Bojan Kurajica från Jugoslavien
1967 Jerusalem Julio Kaplan från Puerto Rico
1969 Stockholm Anatoly Karpov från Sovjetunionen
1971 Aten Werner Hug från Schweiz
1973 Teesside Alexander Beliavsky från Sovjetunionen
1974 Manila Anthony Miles från England
1975 Tjentište Valery Chekhov från Sovjetunionen
1976 Groningen Mark Diesen från USA
1977 Innsbruck Artur Yusupov från Sovjetunionen
1978 Graz Sergey Dolmatov från Sovjetunionen
1979 Skien Yasser Seirawan från USA
1980 Dortmund Garry Kasparov från Sovjetunionen
1981 Mexico City Ognjen Cvitan från Jugoslavien
1982 Köpenhamn Andrei Sokolov från Sovjetunionen
1983 Belfort Kiril Georgiev från Bulgarien
1984 Kiljava Curt Hansen från Danmark
1985 Sharjah Maxim Dlugy från USA
1986 Gausdal Walter Arencibia från Kuba
1987 Baguio Viswanathan Anand från Indien
1988 Adelaide Joël Lautier från Frankrike
1989 Tunja Vasil Spasov från Bulgarien
1990 Santiago Ilya Gurevich från USA
1991 Mamaja Vladimir Akopian från Sovjetunionen
1992 Buenos Aires Pablo Zarnicki från Argentina
1993 Kozhikode Igor Miladinović från Jugoslavien
1994 Matinhos Helgi Grétarsson från Island
1995 Halle Roman Slobodjan från Tyskland
1996 Medellín Emil Sutovsky från Israel
1997 Żagań Tal Shaked från USA
1998 Kozhikode Darmen Sadvakasov från Kazakhstan
1999 Yerevan Aleksandr Galkin från Ryssland
2000 Yerevan Lázaro Bruzón från Kuba
2001 Aten Peter Acs från Ungern
2002 Goa Levon Aronian från Armenien
2003 Nakhchivan Shakhriyar Mamedyarov från Azerbaijan
2004 Kochi Pendyala Harikrishna från Indien
2005 Istanbul Shakhriyar Mamedyarov från Azerbaijan
2006 Yerevan Zaven Andriasian från Armenien
2007 Yerevan Ahmed Adly från Egypten
2008 Gaziantep Abhijeet Gupta från Indien
2009 Puerto Madryn Maxime Vachier-Lagrave från Frankrike
2010 Chotowa Dmitry Andreikin från Ryssland
2011 Chennai Dariusz Świercz från Polen
2012 Aten Alexander Ipatov från Turkiet
2013 Kocaeli Yu Yangyi från Kina
2014 Pune Lu Shanglei från Kina

UNGDOMSVMVinnarna av World Girls U-20 Championship 1982 – 2014

World Girls Junior Chess Championship är en separat turnering som endast är öppen för flickor. Den har samma åldersgräns som World Junior Chess Championship. World Girls Junior Chess Championship hade premiär i början av 1980-talet och arrangeras varje år.

Vinnaren av turneringen får en Woman Grandmaster-titel, medan tvåan och trean får titeln Woman International Master.

År

Spelplats

Vinnare

1982 Senta Agnieszka Brustman från Polen
1983 Mexico City Fliura Khasanova från Sovjetunionen
1985 Dobrna Ketevan Arakhamia från Sovjetunionen
1986 Vilnius Ildikó Mádl från Ungern
1987 Baguio Camilla Baginskaite från Sovjetunionen
1988 Adelaide Alisa Galliamova från Sovjetunionen
1989 Tunja Ketino Kachiani från Sovjetunionen
1990 Santiago Ketino Kachiani från Sovjetunionen
1991 Mamaja Nataša Bojković från Jugoslavien
1992 Buenos Aires Krystyna Dąbrowska från Polen
1993 Kozhikode Nino Khurtsidze från Georgien
1994 Matinhos Zhu Chen från Kina
1995 Halle Nino Khurtsidze från Georgien
1996 Medellín Zhu Chen från Kina
1997 Żagań Harriet Hunt från England
1998 Kozhikode Hoang Thanh Trang från Vietnam
1999 Yerevan Maria Kouvatsou från Grekland
2000 Yerevan Xu Yuanyuan från Kina
2001 Aten Humpy Koneru från Indien
2002 Goa Zhao Xue från Kina
2003 Nakhchivan Nana Dzagnidze från Georgien
2004 Kochi Ekaterina Korbut från Ryssland
2005 Istanbul Elisabeth Pähtz från Tyskland
2006 Yerevan Shen Yang från Kina
2007 Yerevan Vera Nebolsina från Ryssland
2008 Gaziantep Harika Dronavalli från Indien
2009 Puerto Madryn Soumya Swaminathan från Indien
2010 Chotowa Anna Muzychuk från Slovenien
2011 Chennai Deysi Cori från Peru
2012 Aten Guo Qi från Kina
2013 Kocaeli Aleksandra Goryachkina från Ryssland
2014 Pune Aleksandra Goryachkina från Ryssland
Copyright 2015 - Scandinavian-chess.se